Leírás és technikai adatok
Általános információ
Az AIS™ aktív szigetelőrendszerrel az aktív vezérlés jelentősen javítja a rezgésszigetelést úgy, hogy a rezonancia erősödését csökkenti anélkül, hogy a magasabb frekvenciákon a tulajdonságokat rontaná. Ennek során az AIS™ megőrzi aktív tulajdonságait a légrugó teljes munkaútja (lökete) alatt.
Dinamikus alkalmazásoknál a rendszer aktív viselkedése biztosítja a gerjesztés utáni csökkenő lecsengési időt. A rendszer így nyugalmi állapotban gyorsabb, és a passzív rendszereknél rövidebb ciklusidőt ér el a pozícionáló mozgásokkal járó mérési feladatoknál.
A rendszer különlegessége a pneumatikus működtetőelv, amely nagyon nagy dinamikai munkatartományt fed le – még nagyon nehéz gépek esetén is. A rendkívül gyorsan reagáló szelepeknek köszönhetően akár 300 Hz-es szabályozási sávszélesség is lehetséges. A rendszer valós időben és ezáltal olyan gyorsan reagál, hogy semmivel sem marad el a bonyolult előtolásos jelvezérlésű (Feed-forward-) rezgésszigeteléstől.
Az AIS™ három vagy hat aktívan vezérelt szabadságfokkal (DOF) használható. A rendszer így a különböző alkalmazások követelményeihez igazítható. Három szabályozott szabadságfok esetén három függőleges irányú szabályozót használnak, amelyek aktívan szabályozzák a vertikális pozíciót és a két horizontális tengely körüli elfordulásokat. A többi szabadságfokot a membránok passzívan állítják vissza.
Hat szabályozott szabadságfok használatakor a HAB horizontális légrugók is felhasználásra kerülnek. Ebben a konfigurációban hat vezérlőt használnak, amelyek vertikálisan és horizontálisan is elrendezésre kerülnek.
A Bilz Active Isolation System AIS™ felépítésének sematikus ábrája – 3 szabadságfok
4 pontos AIS™ 3 (3 DOF) vagy 6 (6 DOF) aktívan vezérelt szabadságfokozathoz
4 pontos AIS™ 3 (3 DOF) vagy 6 (6 DOF) aktívan vezérelt szabadságfokozathoz
AIS™ High Performance
A nagyobb vízszintes ellenerők létrehozásához az AIS™ High Performance változatban további, 90°-kal elforgatott BiAir légrugókat használnak. A vízszintes HAB légrugók tiszta légcsapágyként szolgálnak. Így még a kisebb súrlódási hatások és a membrán hatásai is kiküszöbölhetők.